Tulipány - Květiny Nebeských hor z Holandska I.

Tulipány a svět

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak tulipány získaly svůj název? V tomto případě hrála roli náhoda a mnohonásobné komolení běžných slov. Přesto je známý původ pojmenování. 

 

V dobách, kdy kouzlo tulipánů ohromilo Turecko, působili na dvoře tureckého sultána evropští diplomaté. Ti napsali depeši, která obsahovala informaci o velmi oblíbené nově objevené květině. Květy byly často popisované jako krása podobná ozdobě tureckých žen – turbanům, které dámy hojně nosily na hlavě. Z turbanu se nedopatřením stal tuliban, a proto dnes květinu známe jako tulipán.

ob3 (2)

Kdyby se chtěl někdo naučit všechny druhy tulipánů, jednalo by se nejspíš o běh na dlouhou trať. Oblíbenost napříč světem způsobila, že jich k dnešnímu dni existuje více než 150. Ještě obtížnější náročnost by měl úkol zapamatovat si všechny odrůdy, kterých je nad 3000

K čemu se hodí jednotlivé barvy?

 

Prokázalo se, že vědomě či bez povšimnutí vnímají lidé jednotlivé barvy tulipánů odlišně. 

  • Bílé se využívají při omluvách
  • Fialové mají přinášet štěstí
  • Žluté symbolizují silný vztah nebo radost

ob2

 

Čína

Květiny, které nám poslalo samo nebe - přesněji Nebeské hory. Tulipány urazily dalekou cestu, než se staly dominantou Nizozemska. Úplné začátky své kariéry započaly v Asii, a to v údolí pohoří Ťan-šan (v překladu z čínštiny “nebeské hory”). Brzy se staly oblíbenými, a proto postupně pronikaly do dalších zemí světa. V 11. století byly důležitou součástí trhů Konstantinopole a následně o pět století později se jejich prodeje dočkala i Evropa. Dokonce se říká, že prvním evropským městem s tulipány byla Praha!

 

Írán

Nejspíš pro krásu květiny, která v lidech vyvolává pocity klidu, se tulipány staly i znakem míru. Nesmí chybět nejen při oslavách nového roku v Íránu, ale také na islámských mincích s hodnotou 20 riálů. Pro Islámský stát jsou tulipány velmi hodnotné, a to od revoluce roku 1979, kdy se dostaly na vlajku zmíněné země. Íránská legenda totiž říká, že tulipány vyrůstají na hrobech vojáků, kteří zahynuli v boji za svou vlast.Osmanská říše (Turecko)

Slyšeli jste někdy pojem „tulipánová éra“? Jedná se o označení období v Osmanské říši let 1718 – 1730, kdy obliba tulipánů osmanského dvora převýšila v posedlost. Historie, ale i přítomnost stále zaznamenává vyobrazování květiny na významných pozicích. Například letecké společnosti Turkish Airlines mají tulipány na většině letadel flotily. 

ob1

 

Zpět do obchodu