Tulipány - Květiny Nebeských hor z Holandska I.

Tulipány a svět

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak tulipány získaly svůj název? V tomto případě hrála roli náhoda a mnohonásobné komolení běžných slov. Přesto je známý původ pojmenování. 

 

V dobách, kdy kouzlo tulipánů ohromilo Turecko, působili na dvoře tureckého sultána evropští diplomaté. Ti napsali depeši, která obsahovala informaci o velmi oblíbené nově objevené květině. Květy byly často popisované jako krása podobná ozdobě tureckých žen – turbanům, které dámy hojně nosily na hlavě. Z turbanu se nedopatřením stal tuliban, a proto dnes květinu známe jako tulipán.

ob3 (2)

Kdyby se chtěl někdo naučit všechny druhy tulipánů, jednalo by se nejspíš o běh na dlouhou trať. Oblíbenost napříč světem způsobila, že jich k dnešnímu dni existuje více než 150. Ještě obtížnější náročnost by měl úkol zapamatovat si všechny odrůdy, kterých je nad 3000

K čemu se hodí jednotlivé barvy?

 

Prokázalo se, že vědomě či bez povšimnutí vnímají lidé jednotlivé barvy tulipánů odlišně. 

  • Bílé se využívají při omluvách
  • Fialové mají přinášet štěstí
  • Žluté symbolizují silný vztah nebo radost

ob2

 

Čína

Květiny, které nám poslalo samo nebe - přesněji Nebeské hory. Tulipány urazily dalekou cestu, než se staly dominantou Nizozemska. Úplné začátky své kariéry započaly v Asii, a to v údolí pohoří Ťan-šan (v překladu z čínštiny “nebeské hory”). Brzy se staly oblíbenými, a proto postupně pronikaly do dalších zemí světa. V 11. století byly důležitou součástí trhů Konstantinopole a následně o pět století později se jejich prodeje dočkala i Evropa. Dokonce se říká, že prvním evropským městem s tulipány byla Praha!

 

Írán

Nejspíš pro krásu květiny, která v lidech vyvolává pocity klidu, se tulipány staly i znakem míru. Nesmí chybět nejen při oslavách nového roku v Íránu, ale také na islámských mincích s hodnotou 20 riálů. Pro Islámský stát jsou tulipány velmi hodnotné, a to od revoluce roku 1979, kdy se dostaly na vlajku zmíněné země. Íránská legenda totiž říká, že tulipány vyrůstají na hrobech vojáků, kteří zahynuli v boji za svou vlast.Osmanská říše (Turecko)

Slyšeli jste někdy pojem „tulipánová éra“? Jedná se o označení období v Osmanské říši let 1718 – 1730, kdy obliba tulipánů osmanského dvora převýšila v posedlost. Historie, ale i přítomnost stále zaznamenává vyobrazování květiny na významných pozicích. Například letecké společnosti Turkish Airlines mají tulipány na většině letadel flotily. 

ob1

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení