Lilie: Elegantní královna květin

Lilie

Stejně jako růžím nebo tulipánům, i lilím se v poslední době dostává velkého ohlasu. Její dechberoucí květy a pronikavá vůně ji řadí mezi královny květin. Díky jejich celosvětové dostupnosti se vyskytují v několika barvách, tvarech i velikostech. 

bride-s-hand-holding-peruvian-lily-gerbera-flowers-bouquet-hand_1

Na jakou příležitost se hodí Lilie?

Využití lilie se meze nekladou, hodí se jako dárek pro maminku v podobě cibulek na zahradu nebo jako důležitý květinový dekorační prvek svatby, kde symbolizuje nevinnost nevěsty, stejně tak jako bílá barva šatů. Lilie také vážeme do pohřebních kytic, lilie totiž může být úctyhodnou cestou, jak se důstojně rozloučit s blízkými.

Darovat je můžete k narozeninám, ke dni lásky na sv. Valentýna, Mezinárodnímu dni žen nebo jen tak, pro lepší den. V dnešní době jsou lilie nejčastěji spojovány s dlouholetým manželstvím, ve kterém si s ní manželé vyjadřují svou opravdovou nehasnoucí lásku. Proto je lilie oblíbená v kyticích k výročí. Pakliže tedy stále váháte, jakou květinu k této příležitosti zvolit, lilie bude jistě skvělou volbou.

Pokud hledáte květinu, která by vám rozzářila domácnost, pak lilie jistě udělají radost i vám. Zkrátka, ať už je věnujete komukoliv k čemukoliv, lilie dokáže zaručit nezapomenutelný úsměv na tváři ke každé příležitosti.

S čím lilii nakombinovat?

Vyzpovídali jsme naše floristky, jaké kombinace mají nejraději:

Martina z Arkády Pankrác, Praha: “Lilie rádu vážu samotné nebo jen s nějakou lehčí zelení, jako např. Eucalyptus či Beargrass. Dle mého názoru jsou totiž výrazné samy o sobě a po jejich rozkvetení vedle ní ostatní květiny lehce zaniknou.”

Katka z Metropole Zličín, Praha: “Lilie se hodí pro každou příležitost. Já osobně je mám spojené spíše se smuteční vazbou. Kromě smutečních věnců a vypichovaných kytic je ale lilie honosnou květinou vhodnou i ke svatbě, například převislé kytice z bílých lilií, růží doplněné o břečťan a gysophilu. Ještě jeden můj tip: Ze středu květenství vystřihuji tyčinky. Zbavím tak květinu dráždivých alergenů, ale opojná vůně zůstane. “

Ludmila z Mercury, České Budějovice: “Lilie jsou vyjímečné nejen svým vzhledem, ale i svou pronikavou vůní. Barevné bych doporučovala v kombinaci s germínou, eustomou, stračkou nebo limonkou. Bílé jsou krásné v kombinaci jiných barevných květin jako je trsová růže, santina nebo chryzantéma.”

 

Lilie se v naší nabídce vyskytují v elegantní a luxusní kytici Lily. Její dominantou jsou právě tři velké královské lilie doplněné o květy astry, beargrass a eucalyptus.

kvetiny_22

 

Odkud pochází lilie a jaký je její symbolický význam?

Otázku, odkud lilie geograficky prapůvodně pochází, nedokážeme jako lidstvo stále zodpovědět. Víme ale, že v Malé Asii byly lilie pěstovány a šlechtěny již 2000 let př. n. l. Nyní je najdeme v mírném a subtropickém pásu po celém světě.

Lilie symbolizuje čistotu, mír, důstojnost, panenství, nesmrtelnost, plodnost, úrodu, cudnost, nevinnost, ale i provinění či víru.

V Egyptě, Řecku a Římě byla lilie symbolem plodnosti, naděje a budoucnosti. Nejstarší zobrazení lilií je staré 3600 let. Jedná se o minojskou fresku v Knossu, na níž je zachycen Ariadnin trůn zdobený liliemi. Dále je to pečetní váleček ze 3. st. př. n. l., na kterým je zobrazený sumerský vládce držící květiny. 

V asijských kulturách byla lilie běžně konzumována a ceněna především pro své léčivé účinky. Jinak tomu nebylo ani v Evropě, kde se ale do dnešních dob zachovala spíše křesťanská symbolika. 

Křesťané u lilie vnímali i odvrácenou stranu čistoty a ctnosti. Ve Francii byl její květ vypalován nevěstkám či cizoložným ženám na rameno jako znamení hříchu. Ve snáři se dočteme, že “lilii viděti” znamená platonickou lásku. Bílá barva dokonce předpovídá, že bude nařčena nevinná dívka. “Lilii trhati” znamená ztracené panenství. Květina je také spojována se smrtí

Díky své kráse lilie sklízela úspěch u umělců nebo v podobě erbovního znaku u panovníků. Nejznámější z nich je heraldický symbol lilie, neboli znak francouzských králů, který se poté rozšířil i  na vlajku Québecu v Kanadě nebo na znak Španělského království. V České republice ji najdeme například na znaku Litomyšli. 

Lilie mění svůj význam podle barev, stejně jako růže.

I když lilie sama o sobě symbolizuje čistotu a výjimečnost, stejně jako růže mění svůj význam podle barev.

Červená představuje lásku a vášeň.

Bílá čistotu, ctnost, svěžest a vznešenost.

Žlutá symbolizuje eleganci, touhu, věčnost a vděčnost.

Růžová prosperitu, hojnost a blahobyt.

Oranžová nadšení.

Zlatá znovuzrození a život.

Purpurová značí smrt. 

Lilie ve viktoriánské floriografii: jak spolu mluvili lidé pomocí květin?

Lilie bílá - Věřím ti, že jsi nevinná.

Lilie červená - Nedychti po bohatství!

Lilie bílá - Skromnost a nevinnost zdobí tebe, je báječné být s tebou.

Lilie oranžová - Nenávist.

Lilie žlutá - Falešná krása.

Lilie zlatá - Vášnivá je má láska k tobě.

close-up-bouquet

Lilie se dá využít i jinak, než do kytic!

Díky pronikavé vůni se květy lilie využívaly k výplni do polštářů nebo k výrobě olejů. Nyní je květina součástí mnoha parfémů.

I když jich není mnoho, lilie má i léčebné účinky. Na spáleniny, vředy či kožní záněty se používá liliový olej, který má hojivé účinky. Své místo si drží i při léčbě urologických onemocnění, srdečních problémů či očních infekcí.

Hojně jsou využívány v kosmetickém průmyslu v boji proti suché pokožce. Výtažky z lilie napomáhají zjemňovat kůži a obsahují mnoho benefitních látek.

 

Obrázky: 

https://www.freepik.com/free-photo/bride-s-hand-holding-peruvian-lily-gerbera-flowers-bouquet-hand_4937188.htm#page=5&query=lily+bouquet&position=49

https://www.freepik.com/free-photo/close-up-bouquet_854977.htm#page=3&query=lily+bouquet&position=23https://www.freepik.com/free-photo/man-holding-white-lilium-bouquet-with-pink-roses_5938352.htm#page=5&query=lily+bouquet&position=18

 

 

 

 

Zpět do obchodu